משחק קופסה / דנה גילרמן

זמן קריאה : 2:41 דקות
משחק קופסה / דנה גילרמן

הסרט 'קופסת הברילו של אנדי וורהול' מביא את הסיפור של שוק האמנות כולו
אנדי וורהול ליד קופסאות ברילו. מתוך הסרט למדור של דנה
הסרט 'קופסת הברילו של אנדי וורהול' (זמין בוי־או־די של HOT ,yes ו־סלקום טי־וי) עוקב אחר מסעה של אחת מקופסאות הברילו של האמן, מהסלון של מרטין וריטה סקיילר, שרכשו אותה ב־69' תמורת 1,000 דולר ועד מכירתה בכריסטיס ב־2010 תמורת שלושה מיליון דולר. המסע, שבוים על ידי הבת ליסאן סקיילר, מתחיל מבית צנוע של זוג צעירים שהחלו לרכוש אמנות עכשווית שהם אהבו. מרטין רכש לא מעט יצירות מהתקופה וגם הבין את ערכן הכלכלי. את חלקן מכר כדי לפרנס את המשפחה ואחרות כדי לרכוש עוד יצירות. זה מה שקרה גם לקופסה של וורהול, שאותה החליף ב־71' תמורת ציור של פיטר יאנג, אז אמן עולה (שנעלם). זאת, כך נראה, בלי להתייעץ עם אשתו. האם מדובר בפרט חסר משמעות? לא ממש. אין ספק שריטה הבינה היטב באמנות, ואף התחברה אליה באופן רגשי ואינטואיטיבי. נדמה לי שאם זה היה תלוי בה, העבודה הייתה נשארת ברשותה עד היום (גם לאחר הגירושים). "גם אם נראה שמשהו איבד את ערכו עכשיו זה לא אומר שבעתיד לא תתחרטי שהוא לא אצלך", היא אומרת לבתה. למרות שהאוסף היה של שני בני הזוג, אין ספק שמרטין הוא זה שהחליט. על הרכישה ועל המכירה. מי שמכיר זוגות אספנים מקרוב יודע שכך זה מתנהל גם היום.

הסרט שוזר באופן קליל ומשעשע את סיפורה של המשפחה, סיפורה של הקופסה, וסיפורו של שוק האמנות. ב־88' נקנתה על ידי האספן צ'ארלס סאצ'י בכריסטיס תמורת 35,200 דולר. היותה חלק מאוסף כה חשוב העלה את מחירה, וב־93' היא נמכרה ב־43,700 לאספן פרטי. שנתיים לאחר מכן, ב־95', עקב מיתון קשה היא נמכרה באותו הסכום לרוברט שפזיאן, מנהל ומייסד גלריה גגוזיאן בלוס־אנג'לס, שם נשארה 15 שנה. האוסף של שפזיאן היה הגושפנקה ליצירות חשובות, קאנוניות. לאחר מותו ב־2010 הגיע חלק מהאוסף למכירה בכריסטיס. הקופסה הוערכה בשווי של 800־600 אלף דולר, ובכריסטיס עבדו שעות נוספות כדי שמחירה ינסוק: הם התקשרו לאנשים ואף שלחו אותה לבעלי עניין כדי שיראו איך זה נראה בבתיהם. המאמץ השתלם והעבודה נמכרה לאספן אנונימי.

מלבד תחושת ההחמצה המובנת מאליה, יש משהו מקסים בסרט הקטן הזה המספר את סיפורה של משפחה אמריקאית ממוצעת למדי שהבינה את החדשנות והכוח של אמנות מהפכנית, בזמן אמת, לקחה את הילדים לטיולי שבת בגלריות, קנתה את מה שאהבה ואף הצליחה לעשות חיל ולהתעשר מהאהבה הזו.


פורסם לראשונה ב-7 לילות
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.