מילים מפוסלות / פורץ ופאטרן

מאת: מורן שוב

זמן קריאה : 2:42 דקות
מילים: וגם הפעם, כמו בשני המדורים הקודמים, אספר על פוֹרְזָץ - על נייר הבִּטנה המצויר ומודבק לכפולה הפותחת הראשונה וכמוה גם לאחרונה של ספר עם כריכה קשה – והפעם על פורזץ שמעוצב כפָּאטֶרְן (דגם – צורה וצבע - שחוזרים על עצמם פעמים אחדות בתבנית קבועה), ומזכיר בִּטְנה מעוצבת של ז'קט. ואמנם הפאטרן הוא אחת השפות העיקריות של אמנות עיצוב הטקסטיל – מכיוון שאת הבד גוזרים במידות ובצורות שונות ולשימושים שונים – ורק הקישוטיות של העיצוב נשארת קבועה.
לרוב נחשבים פאטרנים דקורטיביים יותר מאשר אמנותיים, אבל מוטב לא להכליל: האמנות המסורתית של עיטור כתבי קודש בנצרות וביהדות, או עיצוב שטיחים באסלאם – היא קישוט והיא אמנות; ויתרה מכך: בתוך תבנית שיטתית ועל כן גלויה ולכאורה תמה ואלמנטרית כתמרור – אפשר ליצור מסתורין, ולבטא ביקורת.
כזו היא העבודה  Camel Time מ- 1989 של האמן דוד ריב. ריב משכפל את הלוגואים של חברות הסיגריות על רקע רַסְטֶר (רצועת רקע) בצבע אחיד, כצבע הרקע של קופסאות הסיגריות עצמן. הציור הוא לכאורה מודעת פרסומת לסיגריות הללו – אבל בעצם הוא מצביע על התערותם של מותגים אמריקאים (קאמל) בנוף הים-תיכוני הצחיח (גמל על רקע צהוב), ובהתפלשות של שפה בשפה (טיים וזמן; זמן גמל) – ואלה מצביעים על החיבור הגס שבין מוצרי צריכה לזהות של מקום ולפוליטיקה של גניבת זהויות.
תמונה: בפורזץ הספר "כמו כלב" של הצלם אלכס ליבק מופיע, בשני גוונים של אפור, פאטרן המורכב משכפול צללית כלב של קית' הרינג. כלב זה של הרינג מופיע בציורים שונים שלו משנות ה-80. דוד טרטקובר, מעצב הספר, 'גזר' את הכלב מחולצת טריקו המופיעה באחד התצלומים של ליבק, ושכפל אותו לפורזץ – ובכך הוא מצביע על ספר שבו עשרות תצלומים, בשחור לבן, של כלבים. לא ארחיב על כך, רק אציין שקו ואסתטיקה דומים עוברים בין ציוריו של דוד ריב לאלה של קית' הרינג.
ואגב, את חולצת הטריקו ממנה 'נגזר' ציור הכלב של הרינג, נתתי אני מתנה לשותף שלי לדירה (זה היה ב-1997), וכשזה יצא לטייל עם הכלבים של שנינו בשדרה צילם אותם אלכס ליבק, וכך, מתברר, היתה לי השפעה מכרעת על פורזץ הספר מבלי שאף אחד מאתנו (טרטקובר, ליבק, הרינג ואני) תכנן או ידע. 
פאטרן_פורזץ
פאטרן_camel time #2_Adam-Moran_1989_120-80 acrilic on canvas
פורזץ הספר כמו כלב, ספר תצלומי כלבים של אלכס ליבק                           דוד ריב, Camel Time #2, אקריליק על קנווס, 1989.   
עורך ומעצב: דוד טרטקובר, הוצאת כתר, 2005                                                                                                      אוסף פרטי 


מורן שוב היא אוצרת ההקמה של בית לעברית, ראשון לציון - מרכז לעברית כשפה וכתרבות
 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.