לאונרדו יודע / דנה גילרמן

זמן קריאה : 2:41 דקות
לאונרדו יודע / דנה גילרמן
 
בעוד שבוע יימכר ציור אבוד של דה וינצ'י. מחיר התחלתי, 100 מיליון דולר. 
 הציור Mundi Salvator של לאונרדו דה וינצ'י, המוגדר כתגלית האמנותית הגדולה של המאה ה־21 ,יוצע למכירה ב-15.11 בבית המכירות כריסטיס בניו־יורק. ההימור ההתחלתי על המחיר עומד על 100 מיליון דולר. 25 מיליון יותר ממה ששילם עליה אספן פרטי ־ב־2013 , במכירה חשאית. בחודש הקרוב, כחלק מקידום המכירות, יוצג הציור בהונג־קונג, סן־פרנסיסקו ולונדון. מה כל כך מיוחד בציור הזה? 
דנה
2 דנה מדור
זהות נזילה

 
קודם כל העובדה שצויר על ידי המאסטר עצמו ולא על ידי תלמידיו. סה"כ שרדו כ־20 ציורים מעשה ידיו, ורק כדי להבין את גודל המאורע: הציור Madonna Benois של לאונרדו היה האחרון שהתגלה ב־1909. "זהו ציור של הדמות האיקונית ביותר בעולם, שצוירה על ידי הצייר הגדול ביותר בכל הזמנים", אמר Loic Gouzer מכריסטיס. הבחירה המפתיעה של בית המכירות להציג אותה בערב המכירה של 'פוסט־מלחמה ואמנות עכשווית' נובעת מכך שלמרות שצוירה לפני כ־500 שנה, היא "ממשיכה להשפיע גם על האמנות שנוצרת היום", הסביר.
זהו עוד אחד מסיפורי הניסים הנדירים שמתגלים בעולם האמנות וכובשים את ליבנו. הציור, המציג את ישו כמושיע העולם, החל את מסעו במסגרת האוסף המלכותי של המלך צ'ארלס הראשון, שבו גם תועד. ב־1763 נעלם וב־1900 התגלה שוב כשנרכש לאוסף קוק אבל נחשב כציור של ברנרדינו לואיני (Luini Bernardino), ממשיכו של לאונרדו. ב־1958 הוצע האוסף למכירה, והעבודה נרכשה על ידי קונה אנונימית תמורת 45 ליש״ט. 50 שנה אחר כך, היא צצה מחדש כשנרכשה במכירה פומבית קטנה בארה"ב והפעם כציור של ג'ובאני אנטוניו בולטרפיו (Giovanni Boltraffio Antonio) תלמידו של דה וינצ'י. הימור שלי - רוכש העבודה חשד שמדובר ביצירת מופת אבודה והעביר אותה לניקוי ורסטורציה. דיאן דוויר מודסטיני, רסטורטורית שעבדה עליה ב־2007, סיפרה שידיה רעדו אחרי שהסירה את השכבה הראשונה והבינה שכנראה מדובר בציור של המאסטר עצמו. מרבית המומחים סבורים שהוא צויר בסוף תקופתו של לאונרדו במילאנו, בסוף המאה ־ה־14, אז צייר את הסעודה האחרונה. אחרים מאמינים שנוצר מעט מאוחר יותר, בפירנצה, במקביל למונה ליזה. ואכן, יש דמיון רב בין שני הציורים. יותר מכך, על המונה ליזה אמרו לא פעם שהיא בעצם דיוקן עצמי של האמן. אם כך, האם התגלה דיוקן עצמי נוסף שלו? אם שתי הדמויות מייצגות את פניו של האמן - הנשי והגברי - יש לנו כאן עסק עם חלוץ ופורץ דרך לא רק בהיסטוריה של האמנות אלא גם בשדה המגדרי, אולי האמן הקווירי הראשון.
 
* פורסם לראשונה במוסף ״7 לילות״, ידיעות אחרונות
 
 
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.
אני מעוניין/ת להרשם לניוזלטר ולקבל תכנים ועדכונים בנושאי אמנות ותרבות
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.