רישום - Drawing

זמן קריאה: 2:32 דקות

אמנות חזותית שמהותה יצירת סימנים על משטח. מאמנות המערות עד ימינו, הרישום הוא כלי ראשון במעלה להבעה רגשית, ליצירת תקשורת, לחשיבה ומחקר, לפתרון בעיות, לחידוד ההתבוננות, לתרגול.

שיטת הרישום המוכרת ביותר היא רישום עיפרון על נייר, אולם הן הכלים והן המצעים הם מגוונים ביותר: עיפרון, פחם, גרפיט, גיר, פסטל, טוש, דיו, צבעי מים, מכחול, עט, חרט, מקל, אצבעות ועוד – על נייר מסוגים שונים, על קרטון, על בד, על קיר, על עץ, על זכוכית, על קרמיקה ועוד.

הרשם משתמש במרחב המשטח באמצעות כלים קומפוזיציוניים, יוצר סוגים שונים של קווים וכתמים, ויוצר הצללות וגוונים באמצעות שיטות שונות של הנחת הכלי או הצבע. התוצאה יכולה לנוע מרישום ריאליסטי המחקה מציאות לרישום מופשט המשרה אווירה, בצבע יחיד או בשלל צבעים. ציירים ופסלים משתמשים ברישום למחקר, כמתווה הכנה, וכמרכיב בציור או בפסל.
 
רישום אקדמי- academic drawing - רישום קונסרבטיבי, על-פי כללים נוקשים, בחיפוש אחר השלמות הפורמלית. לימוד הרישום האקדמי כולל תרגול מפרך בהעתקת רישומי מופת. כיום נלווית לרישום האקדמי משמעות שלילית: רישום ברמה טכנית טובה אך חסר יצירתיות והבעה.
 
רישום חופשי – free drawing - רישום שמטרתו הבעה רגשית. הרישום החופשי משתמש במחוות ספונטניות, לאו דווקא בהעדר רקע של לימוד ותרגול קודם. רישומי דיו יפניים הם דוגמה לרישום חופשי המבוסס על מסורת עתיקת יומין ולימוד מוקפד.
 
רישום קונסטרוקטיבי - constructive drawing - רישום השם דגש על תפיסת המבנה של האובייקט כבסיס להתמודדות עם צורה ותלת-ממד ברישום. כלי הכרחי לפסלים.
 
רישום פיגורטיבי - figurative drawing - רישום בו הדימויים ניתנים לזיהוי.
 
רישום מודל – life drawing - רישום תוך התבוננות בדוגמן, לבוש או עירום. רישום מודל עירום נחשב לכלי לימוד חשוב ביותר לאמן הפלסטי, התורם רבות ליכולת ההתבוננות וההפשטה גם יחד, לתפיסת מבנה, פרופורציות ותנועה.
 
רישום קלאסי - classical drawing - רישום מסורתי, פיגורטיבי, המבקש לחקות את המציאות.
  
רישום כתמי - painterly drawing - רישום המבוצע בעיקר על-ידי צירוף כתמים ללא תיחום.
 
רישום קווי - linear drawing – רישום המבוצע בעיקר על-ידי שימוש בקו.
 
רישום הכנה - preparatory - drawing, study רישומים הנעשים כהכנה לעבודה גדולה. לעתים אלו מתווים ליצירה כולה לבדיקת רעיונות קומפוזיציוניים, לעתים פרגמנטים הבודקים דרכים לתיאור פרטים ביצירה. רישום הכנה יכול להיות מהיר וממעט בפרטים, ועד למפורט ומוקפד כיצירה בפני עצמה.
 
סקיצה - sketch - רישום מהיר לבדיקת רעיון.
בואו נהיה בקשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
השאירו פרטים ונחזור אליכם
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.