לימודי צילום

שגיאה, יש לוודא כי כל השדות מלאים ונכונים
תודה, פרטיך נשלחו בהצלחה.

הלימודים במסלול הצילום מקנים לתלמידים ידע טכני
ותאורתי בתחומי הצילום והוידאו, תוכנית הלימודים משלבת
בין לימודים טכנולוגיים, בסביבות עבודה דיגיטליות
ואנלוגיות, לבין לימודים עיוניים המתמקדים במחקר מעשי
בתחום הצילום והדימוי הנע. 

 ולזולת, קורס קומפוזיציה אנליטית המפתח את ראיית המרחב ואת ניתוח יחסי הגומלין של מרכיבי היצירה. קורסים בשירה, מוזיקה, חשיבה דיגיטלית ועוד, המרחיבים את היריעה אל מושגים משותפים לאמנות
הפלסטית ולאמנויות אחרות, וקורס תולדות האמנות, בגישה ייחודית
לבסיס הכולל בתוכו את תולדות הצילום.

בסיס להרחבת אופקים במהלך השנתיים הראשונות לומדים תלמידי המחלקה לצילום גם קורס יסודות הציור וקורס יסודות הפיסול. אלה מסייעים להם להתמצא בעולם של יצירות רב תחומיות, ולפתח חשיבה

בסיס לצילום במהלך ארבע שנות לימוד, התלמידים מתמקצעים בשדה הצילום על גווניו, ומפתחים יכולות טכניות
וקונצפטואליות הפותחות לפניהם אפשרויות תעסוקה מגוונות. כל זאת מתוך הבנה שהצילום חדר לכל תחומי החיים והעשייה, בזירה האמנותית, המדעית, התקשורתית, המחקרית והחברתית.

בסיס רב ממדי סביב הקורסים בצילום קיימת מעטפת של קורסים משלימים המעניקים עומק מקצועי. קורס רישום המאפשר
לתלמיד להמחיש את רעיונותיו לעצמו

 

 • 142194903054c13866ed7f5745712-min
 • 142194902854c13864bd21d619503-min
 • 142194903254c13868b887672771-min
 • 142201515254c23ab0aafa8519318-min

 גמישה וחוצה מחיצות בין תחומים.
 על מנת לסייע לתלמידים להפיק את המירב מהלימוד המפורט לעיל, נוצר בבסיס תחום עיוני ייחודי שמטרתו הרחבת הדעת על ידי אינטגרציה של החומר הנלמד בכל המסגרות. פעילות
זו תתייחס לכל המחלקות גם יחד, תקשר ביניהן, ובינן לבין עולמות תוכן קרובים ורחוקים.

בסיס לדרך שלך בשנות הלימוד המתקדמות נוטה המשקל אל הבחירות האישיות של התלמידים, בהתאם לרצון והכיוון הנבחר של כל תלמיד ובליווי צמוד והדרכה אישית של צוות המורים. במסלול ילמדו בכירי האמנים והמרצים בעלי הישגים בזירה המקומית והבינלאומית, המסלול יארח אמנים מקומיים ובינלאומיים מובילים לסדנאות וקורסים סמסטריאליים. הלימודים יתקיימו בבניין החדש בסביבת לימוד ועבודה מהמתקדמות בתחום.

הרבה נקודות מבט, בסיס אחד

המסלול ללימודי צילום

מסלול צילום שנה א'

צילום 1
היכרות ראשונית עם שדה הצילום. הקורס עוסק במושגי יסוד בתחומים השונים של שדה העשייה הצילומית. סוקר צלמים אייקונים לאורך ההיסטוריה לצד צלמים עכשוויים ומנתח את עבודתם דרך קריאת טקסטים, ניתוח עבודות ופיתוח שפה ביקורתית. כמו כן עוסק בסוגיות הנוגעות למעבר לצילום הדיגיטלי, הפצה והצפה של דימויים, צילום ללא מצלמה, שאלות של רזולוציה ועוד.
תוכנית רב תחומית
השלד הרעיוני הבסיסי של הקורס נשען על ספרו של הסופר איטאלו קאלווינו: Six Memos for the Next Millennium. במבט הנמתח מאופק לאופק, קלווינו מתאר בספרו- בלשון הנתמכת במיתוסים, בקטעי ספרות, שירה והגות- חמישה ערכים המייחדים את הספרות. הערכים שקאלווינו דן בהם קשורים באפשרויות האקספרסיביות, הקוגניטיביות והדמיוניות האצורות בספרות. במהלך הקורס נבחן כיצד כל אחד מהערכים מקבל ביטוי ביצירות אמנות מודרניות בדיסציפלינות השונות ובמפגש שביניהן. הערכים השונים ישמשו פריזמות דרכן ייחשף ריבוי פניו של היחס אמנות-עולם.
הכרת המצלמה ומעבדות צילום
קורס מעשי המלמד את האופנים השונים לנגיעה בחומר הצילומי ומאפשר להבין כיצד משפיע האופן על התוכן. הקורס בונה בסיס טכני הכולל הכרת המצלמה לעומק, לימוד מונחי צילום מקצועיים, פיתוח סרטי צילום בשחור לבן, סריקה דיגיטלית והתמחות בהדפסה אנלוגית מסורתית ודיגיטלית עכשווית.
שירה
שירה– מאיר ויזלטיר
יסודות הצילום
מתוך ההכרה שהצילום נמצא בכל תחום ומביט על כל דבר בעולם, הקורס מניח את היסודות הנדרשים לגיבוש יצירה אישית. כזו המשתמשת במדיום הצילום הן לתיאור עולם והתמודדות עם מציאות קיימת, והן לצילום הבורא עולם ומעורב עם מדיומים אחרים. הקורס מקנה מושגי יסוד ההכרחיים לקריאה, לניסוח ולמתן משמעות לדימויים מצולמים.
מוסיקה
כיום נושא הסאונד והטיפול בו תופס מקום מרכזי באמנויות הפלסטיות, במדיות הדיגיטליות שלא לדבר על קולנוע טלוויזיה ותאטרון. בניגוד להתמחות בנגינת מוסיקה הדורשת התמחות של שנים רבות, עולם הסאונד פתוח לכל מי שבידו מכשיר הקלטה טלפון סלולרי או מחשב. בקורס אנו מתייחסים לסאונד כאל חומר פיסולי. לומדים להקליט אותו להשתמש בו כמלווה אימאג'ים ותוכן קולנועי, תוהים על טיבן ובונים אותו מחדש. אין צורך בהכשרה קודמת או ביידע של תווים- כל מה שנחוץ הוא זוג אוזניים סקרניות ורצון ליצירה עצמאית.
צילום סטודיו
הכרות עם סביבת סטודיו ועם אבני היסוד הטכניים והתכנים של צילום מועמד ומבוים (Staged Photography). הקניית שליטה והתמצאות במרכיביו הבסיסיים של הצילום ושל סביבת הסטודיו, מתוך שאיפה ליצירת קורלציה מושכלת ומנומקת בין רתימת אמצעי הייצור, לעשייה האישית והרעיונית.
תולדות האמנות במבט עכשווי
הקורס עוקב אחרי ההיסטוריה של האמנות משחר בריאת הייצוג ועד האמנות העכשווית דרך תחומי עניין ומוטיבציות ליצירה, יצירות מופת ואמנים מרכזיים. הכרת עמדות ומכנזמים אמנותיים, שמלווים אותנו עד היום כמו גם כאלו שנעלמו מבמת האמנות וברור מה מקומה של האמנות העכשווית אל מול אלו.
רישום / קליגרפיה
פיתוח יכולת הרישום והציור באמצעות התייחסות למיקום ולמרחב, לקו ולכתם, לצורה ולצבע, למקצב ולתנועה, לתחושה ולהבנת הקומפוזיציה. חיבור והטמעה של יסודות הרישום והציור.
תולדות הצילום
ההיסטוריה האנושית כפי שהיא נחוות מבעד ליצוגיה הויזואלים ב-180 השנים האחרונות. ההיסטוריה החבויה באלבומי המשפחה, בארכיוני המשטרה, במחסניהם של מוזיאונים לטבע, לאנתרופולוגיה וכמובן לאמנות ואומנות. הקורס פורס גישות שונות, תוך הצפת שאלות מרכזיות בנוגע ליחסיהם המורכבים של הצילום והאמנות, לשינויי המרחב והזמן בעקבות המצאת המדיום החדש וליחסים פוליטיים ומגדריים המשתקפים מבעד לייצוג הצילומי.
יסודות הציור
יסודות הציור – לאו ריי מבוא לציור. חשיפה לגישות תיאורטיות מגוונות לתורת הצבע ולהדגמת התיאוריות הלכה למעשה, לימוד ופיתוח יכולת הציור בצבעי שמן, וטיפוח הדמיון והיצירתיות של הסטודנט. ההבעה הרגשית של הצבע, החוקים הפיסיקאליים של התפיסה החזותית, ההתאמה בין צורה לצבע ומבנה טונלי של הציור.
קומפוזיציה
קומפוזיציה (מיחבר) היא היחסים בין האובייקטים השונים לבין עצמם ובינם לבין המסגרת או המרחב בו הם נמצאים ומהווה כלי משמעותי להעברת רעיון, תחושה או מסר. הקניית הבנה והכרות מעשית עם הכלים הדו מימדים של האמנות החזותית: קו, כתם וחלל, וליישם את תהליך המעבר מדו מימד לתלת מימד.

סגל המרצים

המסלול ללימודי צילום

מיקי קרצמן

מיקי קרצמן

ראש מסלול צילום

שרון יערי

שרון יערי

צילום

גלית אלוני

גלית אלוני

פרקטיקות צילום

פיטר שטיבלמן

פיטר שטיבלמן

קומפוזיציה

לאו ריי

לאו ריי

ציור וקליגרפיה

אפרת קליפשטיין

אפרת קליפשטיין

מנהלת תכניות לימוד

אירית דגני רז

אירית דגני רז

רכזת לימודים עיוניים

הלימודים בבסיס

1
שנה
שנה א'
 • אמנים עבור אמנים: תכנית לימודים אחרת
 • תשומת לב לייחודו של התלמיד
 • התמקדות בתחום אמנות מועדף מלכתחילה
 • לימוד קורסי יסוד במקביל אצל מספר מורים בעלי גישות שונות
 • חשיפה למגוון רחב של פעילויות בתחומי אמנות שמחוץ לתחום הנבחר
2
שנה
שנה ב'
 • המשך לימוד קורסי יסוד במקביל אצל מספר מורים בעלי גישות שונות
 • רכישת מיומנויות ויכולות ביצוע לצד פיתוח עומק תאורטי
 • הובלת הלמידה מהעשייה האמנותית אל הפרשנות ולא להיפך
 • מפגשים עם יוצרים מובילים מכל תחומי האמנות
 • המשך חשיפה למגוון רחב של פעילויות בתחומי אמנות שמחוץ לתחום הנבחר
3
שנה
שנה ג'
 • מורה מלווה לכל תלמיד
 • העמקה והתמקצעות
 • פיתוח תלמידים כאנשים יוצרים ועצמאיים במחשבתם ויצירתם
 • חשיפה לפעילות אמנותית של המורים הבכירים המתקיימת בין כתלי בית הספר
 • מפגשים עם יוצרים מובילים מכל תחומי האמנות
 • המשך חשיפה למגוון רחב של פעילויות בתחומי אמנות שמחוץ לתחום הנבחר
4
שנה
שנה ד'
 • הקניית ידע וכלים מעשיים כהכנה לקראת סיום הלימודים ומעבר לעולם האמיתי
 • פרויקט גמר בהדרכה וליווי של מורה בכיר
 • מפגשים עם יוצרים מובילים מכל תחומי האמנות
 • המשך חשיפה למגוון רחב של פעילויות בתחומי אמנות שמחוץ לתחום הנבחר
 • הצגת עבודות במסגרת תערוכת בוגרים

צור קשר

רחוב המדע 14 איזור תעשיה הרצליה

טלפון 3184*

אתר זה הינו ארכיון לפעילות בית הספר ומרכז התרבות "בסיס לאמנות ותרבות". המוסד נסגר בשנת 2020. אישור